Reformer Pilates

Günümüzde egzersizin ve hareketliliğin önemi yüzlerce bilimsel araştırma ile gözler önüne serilmiş bulunmaktadır. Evde kendi imkanlarımızla yaptığımız veya spor salonlarına üye olarak yaptığımız sporlar genelde devamlılığını koruyamamaktadır. Bu yüzden farklı arayışlarda bulunmaya başladığımızda karşımıza ilk çıkacak olan günümüzün trend pilates çeşidi olan reformer pilatestir. Aslında tarihi bir geçmişe sahiptir fakat yeni yeni hayatımıza girmeye başlamıştır. Matlı pilatesten biraz daha zordur fakat kısa sürede daha iyi sonuç verir. Reformer denmesinin sebebi reformer adlı aletten faydalanıyor olunmasından ileri gelmektedir. Bu alet ile matlı pilatese göre çok daha fazla egzersiz çeşitliliği sağlanmaktadır. Matlı pilatesi henüz yapmamış direkt reformer pilates ile başlayanları biraz zorlayabilecektir, fakat kısa sürede uyum sağlanabilecektir. Özellikle vücut esnekliği, postür düzeltimi, daha esnek bir vücut için tercih edilmektedir. Alet yapısında bulunan sıkı yay sistemi kaslardaki bağları güçlendirir, ayrıca ‘core’ denen bölgeyi de güçlendirdiği için sırt ve bel ağrılarını azaltır. Günümüzde tedavi amaçlı da kullanılmaktadır, fiziksel faydanın yanında sağladığı mental ve ruhsal faydalar da kanıtlanmıştır. 6 temel prensibe ayrılmaktadır:

 Konsantrasyon
 Doğruluk
– Nefes
– Akıcılık
– Kontrol
 Stabilizasyon

Reformer Pilates Ne İşe Yarar?

Yukarıda temel prensiplerinde bahsettiğimiz gibi  pilates fiziksel ve mental konsantrasyonumuzu güçlendirir. Pozisyonların yanımızda uzman bir fizyoterapist eşliğinde yapılması ile en doğru şekilde yapılması sağlanır ve en kısa sürede fayda alınması amaçlanır. Nefes alış-verişimizi kontrol etmemizi sağlar. Aslında hayatın doğal akışında çoğumuz doğru nefes alıp vermeyi ihmal etmekteyiz sırf bu yüzden farklı psikolojik, mental ve fiziksel rahatsızlıklarla karşılabiliriz. Pilates bize doğru nefes alıp vermeyi öğretecektir. Bu şekilde sadece egzersiz esnasında değil hayatın doğal akışında da bize kalıcı bir fayda sağlamış olur. Yer çekimine karşı koymamız gerektiği, hareketlerimizi gerektiğinde yavaş ,gerektiğinde hızlı yapma durumlarında ise vücudumuzla tamamen bütünleşmemizi ve vücudumuzu daha kolay kontrol edebilmemizi sağlar. Stabilizasyon yani düzen ve  denge durumu ise  ilk derslerden itibaren kendinizde görebileceğiniz temel değişikliklerden biridir.

Ayrıca bunların yanında yağ yakımını ve kas güçlendirmesinin en doğru ve hızlı yapıldığı egzersiz türlerinden biridir. Kadınların da erkeklerin de amaçları doğrultusunda tercih edebileceği güvenilir bir tercihtir. Ayrıca bel fıtığı, skolyoz veya farklı sırt-bel-boyun rahatsızlığına sahip olan hastalarımız da tüm hareketler fizyoterapist gözleminde yapıldığından dolayı rahatlıkla tercih edebilirler.

Reformer Pilates Faydaları

 • Mental ve fiziksel gelişime fayda sağlar
 • Vücut esnekliği ve haraket kabiliyeti artışı sağlar.
 • Bel ve boyun fıtığı riskini azaltır. Çekirdek bölgesini güçlendirir.
 • Nefes alışverişini düzenler.
 • Kalori yıkımı, yağ yakımı sağlar.
 • Kas bağlarını güçlendirir.
 • Stabilizasyon sağlar.
 • Vücut postürünü düzenler
 • Vücudu tonlandırır.

Reformer Pilates Zayıflatır mı?

Evet, kalori yıkımı ve yağ yakımı sağladığı için ister bölgesel ister tüm vücut zayıflama sağlar.Ayrıca çalışma programına göre yağ yıkımına ilave olarak kas oluşumu da sağlar. Tüm bunların yanında vücut esnekliğini ciddi derecede arttırır.

Reformer Pilates Yağ Yakar mı?

Yağ yakımı beslenme ile desteklenmesi gereken bir olgudur. Doğru uygulanan pilates eğitimi ve sağlıklı beslenme birlikte bir bütün olduğunda en hızlı ve en etkili yağ yakma yöntemlerinden biri haline gelir.

Reformer Pilates Ne Kadar Sürede Etki Eder?

İlk seanslardan itibaren farkını görebileceğiniz gibi diğer tüm spor dalları gibi süreklilik ve disiplin ister. Çok  net sonuçlar en az 6 ay içerisinde görülmeye başlanacaktır.

Reformer Pilates Haftada Kaç Gün Yapılmalıdır?

Haftada en az 2 kez yapılmalıdır. Grup olarak derslerde genellikle haftada 3 seans tercih edilmektedir.

Reformer Pilates Bacak İnceltir Mi?

Evet, yağ yakımı ile birlikte bacaklarınızda incelme sağlanacaktır. Fizyoterapistiniz ile bcak ağırlıklı programlar planlayaral bacak incelme hızını ve etkisini arttırabilirsiniz.

Reformer Pilates Skolyoz, Bel Fıtığı

Bel fıtığına, skolyoza veya herhangi bir omurga rahatsızlığına veya harket sistemi rahatsızlığına sahip olmanız reformer pilates yapmanıza engel değildir. Uzman bir fizyoterapist eşliğinde güvenli bir ortamda pilatesini gerçekleştirebilirsiniz. Bu pilates türü çekirdek bölgesini güçlendireceğinden rahatsızlığınızın ilerleme ve tekrarlama riskini minimuma indirmiş olursunuz ayrıca sahip olduğunuz rahatsızlığın tedavisini de gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden uzman fizyoterapistler eşliğinde ders almak için bizlerle fizyopedia ve fizyoterapistim üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 Reformer Pilates Boy Uzatır mı?

Evet. Esneme hareketlerinin boy uzamasına katkısı olduğu bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmış bulunmaktadır. Esneme hareketleri boy uzaması sağlanabilir, özellikle henüz vücut gelişme aşamasını tamamlamamış genç bir bireyseniz şanslıysınız esneme harketleri ile maksimum verimi alabilirsiniz.

Erkek Reformer Pilates-Kas Yapımı

Pilates her ne kadar kadınların gözdesi haline gelmiş olsa da erkekler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Doğru beslenme ile yağ yakımı ve kas yapımına sebep olması ve omurga sağlığına olan ispatlanmış etkileri ile erkeklerin de cazibesini kazanmıştır. Erkekler fizyoterapistleri ile amaçlarına uygun pilates programını ve yeterli olacak saat miktarını kendilerine uygun olacak şekilde düzenleyebilirler.

Reformer Pilates Ders Fiyatları

 • 3 kişilik grupta aletli reformer fiyatı kişi başına haftada 1 saatten ayda 200 TL.
 • 3 kişilik grupta aletli reformer fiyatı kişi başına haftada 2 saatten ayda 300 TL.
 • 2 kişilik grupta aletli reformer fiyatları kişi başına haftada 1 saatten ayda 400  TL.
 • 1 kişilik reformer kişi başına haftada 1 saatten 500 TL olarak belirlenmiştir.
Tedavi süresi, teşhisinize, bozukluklarınızın ciddiyetine, geçmiş tıbbi geçmişinize ve diğer faktörlere bağlıdır. İlerlemenizi değerlendirmek için yeniden değerlendirmeler yapılacak ve terapistiniz, terapi hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için doktorunuzla iletişim kuracaktır. Sağlıklı, ağrısız günler dileriz. 


Emir Demirkan
Fizyoterapist

Şimdi Ara

× Whatsapp