Kayropraktik Ankara

Kayropraktik Ankara

Kayropraktik Ankara

Kayropraktik Nedir?

Kayropraktik tedavi tüm dünya tarafından kabul görmüş bilimsel bir tedavi yöntemidir. Kelime olarak yunanca asıllı olup ‘kayropraksi’ olarak da bilinmektedir. Elle uygulama anlamına gelmektedir. Özellikle kas, iskelet ve sinir  sisteminde yaşanan sorunların en risksiz, ilaçsız ve doğal tedavi yöntemidir. Elle düşük basınç ve yüksek hızla uygulanan hareketler bütünüdür. Omurgada, sırt, bel ve boyun omurlarında oluşan sorunları tedavi etmeyi esas alır. Sağlığın geri kazanılması için ve sağlığın korunması için ve hayat kalitesini en üst düzeyde tutmak için en az 3 ayda bir tavsiye edilmektedir.

Kayropraktik  Tedavisi Nasıl Yapılır?

Temel amacı iskelet kas sisteminin düzeltilmesi ve yaşam kalitesi esasına dayanır. İtme, çekme, traksiyon, masa destekli, spinal manipülasyon, eklemlerin manuel konumlandırılması, germe egzersizleri gibi farklı yöntemlerle uygulanabilir.

Kayropraktik Ankara

Spinal Manipülasyon:

Eller ile omurga boyu, sırt, bel ve boyun omurlarına güç uygulanmasıdır.

Germe Egzersizleri:

Vücudun sorunlu kas-iskelet sistemini gererek, çekerek,iterek, bastırarak elle tedavi edilmesi esasına dayanır.

Eklemlerin Manuel Konumlandırılması:

Hayatın akışında, egzersiz esnasında veya bir kazada konumundan kaymış veya oynamış eklemlerin tespit edilip el ile yerine oturtulmasıdır.

Traksiyon:

Omurga üyelerinin veya vücudun herhangi bir kas iskelet sistemi üyesinin çekilerek gerilime maruz kalınarak iyileştirme temeline dayanır. Hamile kadınlarda doğuma hazırlık esnasında pelvisi hazırlamak adına tercih edilmektedir.

Kayropraktik Ankara

Kayropraktik Yaş Sınırı Nedir?

Kayropraktik Ankara

Kayropraktik Riskli midir ?

Kayropraktik tedavi güvenli bir tedavi yöntemidir. Kişiden kişiye değişecek yan etkiler de barındırabilmektedir. Aşağıda bahsettiğimiz bu tarz durumlar tedavi uygulandıktan 2-3 gün sonra etkilerini kaybederek yok olurlar.

  • Sinirin bası altında kalması durumundan doğacak ağrı, hissizlik, karıncılanma hissi.
  • Uzuvlarda oluşabilecek karıncalanma hissi
  • Uzuvlarda oluşabilecek hafif his kaybı durumu
  • Yorgunluk,bitkinlik durumu
  • Kaslarda güç kaybı

Kayroptaktik tedavinin bu şekilde yan etkileri haricinde bir de bu tedavi yöntemini tercih etmesi riskli olan hastalar da vardır. Bu kişiler inme geçirme ihtimali yüksek olan, kemik erimesine, kemik kanserine sahip olan hastalardır.

Kayropraktik Masaj Nedir?

Kayropraktik Uzmanı Nedir?

Kayropraktik Tedavi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Kayropraktik tedavi kol, bacak ve omurga sistemi üyelerinde , kas iskelet ve sinir sistemi bütününde şikayeti olan hastalara uygulanmaktadır. Günlük yaşamın getirdiği yoğun tempo ve yanlış duruş-oturuş şekillerinden dolayı her bireye en az 3 ayda 1 kayropraktik tedavi tavsiye edilmektedir.

Hastanın Karyopraktik Tedaviye Uygun Olduğuna Nasıl Karar Verilir?

Uzman fizyoterapistiniz tarafından uygulanacak ön tedavi sonrası karyopraktiye uygun olup olmadığınız anlaşılır. Ön muayenede yukarıda bahsettiğimiz riskli durumlardan birine sahipseniz fizyoterapistinize bunu belirtmeniz elzemdir.

Manuel Terapi İstanbul

Fizyoterapist İstanbul

Şimdi Ara

× Whatsapp